Vakum Makinesi Servisi

Vakum Makinesi Ne İşe Yarar?

Vakum makinesi son zamanlarda eskiye oranla ismini daha geniş kitlelere duyurmaya başlamıştır. Artık hemen her gıda alışverişinde raflarda vakumlanmış olarak sıralı olan ürünlere denk gelinebilmektedir. Bunun yanı sıra imalat yapılıp anında satışa sunulan gıda merkezlerinde de anlık şekilde vakumlanma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Peki, vakum makinesi ne işe yarar ya da bu tür makinelerin kullanımı ne kadar gereklidir? Öncelikle hemen her gıdanın tazeliğinin korunması açısından belli bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu da zannedildiği gibi uzun sürelerden oluşmamaktadır. Makineler aracılığı ile gerçekleştirilen vakumlama sistemi ise gıda ürünlerinin tazelik süresini normale göre üç ya da beş kata kadar uzatabilmektedir.

Vakum Makinesi Kullanım Alanları

Gıdaların tazeliğinin korunması için ilk tercihlerden biri olan vakumlama sistemlerinde kullanım alanları da bir hayli geniştir. Vakum makinelerinde gıda ürünlerinin türlerine göre tazelik süresi de farklı zaman dilimlerine bölünmüştür. Aynı şekilde vakum için kullanılan makinelerin teknik özelikleri de gıdaların saklama sürelerinde bir fark oluşması neticesini getirmektedir. Fakat poşetlerin gereken şekilde temin edilmesi ve makinelerin talimatlara uygun olarak kullanılması halinde her halükârda istenen neticelere erişim sağlanabilmektedir. Bu alanda ister fabrikasyon gıda üretimlerinde ister ev tipi ürünlerde vakum makineleri kendilerine yer bulabilmektedir. Vakumlanarak saklanabilen gıdalar arasında ilk akla gelenler ise; et, peynir, kuruyemiş, kahve ya da baklagiller şeklinde sıralanabilmektedir.

Vakum Makinesi Özellikleri Nelerdir?

Vakum makinesi kullanım alanlarına göre değişim gösteren maddelerden biri de ürünlerin özellikleridir. Bazı makineler aynı anda birden çok ürünü vakum edebilmektedir. Özellikle üretici firmalar tarafından tercih edilen çoklu vakum sistemi çerçevesinde kısa süre içerisinde normalden çok daha fazla ürün temin edilebilmektedir. Fabrika kullanımları için üretilen makinelerin bir diğer özelliği ise boyutlarıdır. Bu tür ürünlerin çalışma zamanları diğerlerine göre daha çok olacağı için kullanılan motor gücünde de bir artış sağlanmıştır. Vakum makinası özellikleri arasında çalışma sistemi de büyük bir yer kaplamaktadır. Son zamanlarda gazlı olanlar popülerliklerini artırmalarına karşın klasik usulde paketleme yapanlar da halen sık bir şekilde satılmaktadır.