Vakum Makinesi Servisi

Vakumlu Paketleme Makinesi

Vakumlu paketleme makinesi gıdaların oksijenle temasını keserek mikro organizma oluşmasını engellemektedir. Böylece vakum paketleme makinesi sayesinde gıdalar ilk gün ki tazeliğini korur. Vakum paketlemelerindeki genel amaç vakumlanacak ürünün gıda ile temasını tamamen keserek raf ömrünü uzamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda daha az yer kaplamasını da sağlamaktadır.

Vakumlama işlemi yapılırken öncelik olarak paket içerisindeki oksijen olabildiğince azaltılır. Bunun sebebi ise bakteri oluşumunu en aza indirmektir. Sonuç olarak vakumlanan ürünün de raf ömrü iki katına ya da daha fazlaya çıkar. Paketlenen ürün gıda ürünüyse bu işlem çok önemlidir. Raf ömrünün uzamasına ek olarak ürünün tadı ve tazeliği de korunmuş olur.

Vakumlu Paketleme Makinesi Nedir?

Vakumlu paketleme makinesi üretilen makine tipine göre değişebilmektedir. Genellikle ürünlerin daha uzun ömürlü olması için kullanılan vakumlama makinaları farkı türlerde üretilebilmektedir. Kayışlı taşıyıcı ya da kayışlı taşıyıcısız olmak üzere iki farklı tipte olabilir. Bu teknoloji ürünü büyük çapta üretim yapan firmaların zamandan tasarruf etmesine olanak sağlamaktadır. Genellikle yarım dakikadan 2 dakikaya kadar uzanan döngüler halinde çalışmaktadır. Gazlı vakum paketleme işleminde paketlemenin ardından içeriye gaz doldurularak imal edilmektedir.

Tipik pompalama sistemi ise genelde kırmızı et paketleme işleminde kullanılır. Bunun sebebi ise kırmızı rengini daha iyi göstermesinden kaynaklanır.  Tek kademeli rotary vane tipi pompa kullanılarak yapılır.

Bu iki tip vakumlama sistemi sayesinde gıdalar daha uzun ömürlü olur ve tazeliğini uzun süre muhafaza eder.

Vakumlu Paketleme Makinası Fiyatları

Vakumlu paketleme makinası fiyatları kullanılan makinanın tipine, sahip olduğu özelliğe göre de değişebilmektedir. Birçok çeşitlerinin mevcut olduğu bu vakumlama makinelerinin dakika da kaç ürün paketlediği de fiyatını etkileyen faktörlerdendir. Büyük çapta üretim sağlayan kurumlar kullandığı vakumlu paketleme makinesinin kaliteli ve uzun ömürlü olmasını ister. Bu yüzden en son teknoloji ile üretilen vakumlu paketleme makinelerini kullanırlar. Hem hızlı ve hem de kaliteli olması makinelerinin de fiyatını doğru orantıda artırmaktadır. Ancak büyük firmalar için hız ve kalite çok önemli olduğundan dolayı en çok tercih edilen vakumlu paketleme makineleri kaliteli ve hızlı olanlardır. Vakumlu paketleme işlemi sadece gıdalar da değil pek çok alanda kullanılmaktadır.